Lütfen ülke seçiniz

Okulun ilk günü, sonraki ayların nasıl olacağına dair beklenti ve belirsizliklerle dolu büyük bir gündür. Expat çocukları için bu gün biraz daha fazla özeldir, çünkü yeni bir ortam, yeni bir sınıf ve hatta yeni bir eğitim diline uyum sağlamak zorunda kalacaklardır. Çocuğunuzu bu "büyük güne" nasıl hazırlayabilirsiniz?

 

1) Çocuğunuzun temel şeyleri bildiğinden emin olun.

Çocuklar tanıdık olmadıkları ortamlarda çok fazla utangaç olabilir. Bu yüzden çocuğunuzun en önemli yerler ve rutinlere aşina olduğundan emin olun. Tuvalet nerede? Öğlen yemeği nasıl verilir? Günlük program nasıldır? Öğretmenlerin isimleri nedir? 

Mümkün olan her zaman yapılacak en iyi şeylerden biri birkaç gün önceden binanın gezilmesi ve resmi bir oryantasyondur. Böylelikle çocuğunuz çevreye aşina olur, öğretmeni tanır ve gezi esnasında olmasa bile eve gelince sorular sorar.

 

2) Kendi ülkenizdeki okul ile yeni okul arasındaki farklılıklara çocuğunuzu hazırlayın

 

Üniforma giyiliyor mu? Yüzme dersi yok mu? Çocuğunuz yılda bir hafta sonu gezisine mi çıkmak zorunda? Okul değişikliği bazı farklılıklar gerektirebilir. Bu farklılıkları çocuğunuz ile konuşmaya çalışın ve bunu ona başka bir kültürü keşfetme imkanı olarak yansıtın. Önceden bu farklılıklara dikkat çekmek ve bunları olumlu bir şekilde sunmak çocuğunuzun yeni bir ortama alışmasına yardımcı olacaktır.

 

3) Hiçbir şeyi unutmamalısınız!

Kitaplar, kırtasiye malzemeleri, üniforma... İlk gün dikkat etmeniz gereken şeyler çok olduğu için herhangi bir şey unutulabilir. Buna engel olmak için ilk okul gününden birkaç hafta önce bir kontrol listesi yapın; böylece bir önceki gece herhangi bir şey unutmamış olursunuz. Çocuğunuzun ilk sabah yanında yiyecek bir şeyler olmadığını düşünün! 

 
Çocuğunuzun temel şeyleri bildiğinden emin olun.

Ücretsiz Taşınma Fiyat Teklifi

Yeni Maceranızdaki İlk Adım

  • Sorunuz uzman bir danışmanımız tarafından ele alınacaktır
  • Formu doldurmak sacede bir dakikanızı almaktadır
  • Crown Dünya’da 200’ü aşkın ofisiyle hizmet vermektedir
…herşey saat gibi işledi ve tam zamanında yetişti;