Zengin tropikal yağmur ormanlarının altında uzanan tepelik bir kıyı bölgesinde konumlanmış olan Balikpapan, Doğu Borneo kıyısında önemli bir deniz limanı ve petrol kasabasıdır.

Daha önceleri küçük bir balıkçı köyü olan bu kasaba, 1990ların başında petrolünün keşfinden bu yana 20. yüzyıl boyunca büyük bir değişim geçirmiştir.  Bu tarihi CIA entrikaları bölgesi şu anda aralarında Baker Hughes, Chevron, Total ve Thiess'in de bulunduğu uluslararası petrol devleri için modern bir üs niteliğindedir.
Şehrin hareketli yabancı topluluğu genellikle kumsala nazır lüks yerleşkelerde yaşarlar.  Yabancılar için yaşam kalitesi oldukça yüksektir ve aradıkları her şey günlük olarak Hero ve Toko Susana gibi daha büyük süpermarket zincirlerinde rahatlıkla bulunabilir.

Tüm yıl boyunca harika havası (ortalama 27 selsiyus derece), yaygın internet altyapısı, pek çok eğlence kulübü, barları, restoranları, bölgenin ünlü tatil yerlerine çabuk ulaşımı mümkün kılan uluslararası havaalanı ve çok sayıda iyi uluslararası okulu ile Balikpapan kolay bir geçiş süreci sağlamaktadır.