Her ne kadar güney Hindistan'da yer alsa da, deniz seviyesinin 1000 m yukarısında yer alması Bangalor'u bölgedeki diğer şehirlerden farklı bir konuma sokmaktadır.  

Bangalor, büyük bilimsel araştırmaların şehri olarak sınıflandırılmaktadır ve Hindistan'ın teknolojik devriminin ileri noktasında bulunmaktadır.  

Kannada dili resmi dildir ancak burada İngilizce pek çok kişi tarafından iyi derecede anlaşılmakta ve konuşulmaktadır, bu yüzden de eğer bu Banagalor'a ilk gelişinizse bile anlaşmakta her hangi bir sorun yaşamazsınız.

Deniz kıyısı bulunmayan Banhgalor, Güney Hindistan'ın Karnataka devletinde Mysore Platosunda yer almaktadır.  Bu canlı metropol, Vijayanagara İmparatorluğu döneminde inşa edilen bir çamur şehir pozisyonundan bugün çok büyük bir yol katetmiştir.  Bugünlerde Karnatakan başkenti genellikle "Hindistan'ın Silikon Vadisi" olarak anılmaktadır ve bilgi teknolojileri merkezi olarak dünyada en iyi on girişimci lokasyon arasında yer almaktadır.

Denizden yüksekliği harika bir iklim sunmaktadır, şehir tüm yıl boyunca dört farklı mevsimin keyfini çıkarır.  Yoğun kirliliğine, trafiğine ve sivrisineklere rağmen şehir genellikle Hindistan'da daha hoş büyük şehirlerden biri olarak tasvir edilir, harika yerel ve uluslararası okullar, kolejler, muhteşem yerel yiyecekler, iyi alışveriş imkanları ve sıcak kanlı yerel topluluklar barındırmaktadır.