Bir zamanlar İngiltere'nin ikinci en stratejik limanı olan Bristol şehri ülkede hala önemli bir şehir niteliğindedir, herkes tarafından tanınan 'Little Britain' komedyenleri, Aardman Animations, Massive Attack ve Concerde'un çık yeridir.

Bristol İngiltere'nin güneydoğu kültür, eğitim ve istihdam merkezidir.   Finans hizmetleri sektörü şehirde 59 bin kişiye istihdam sağlamaktadır ve gelişmiş teknoloji sektörü Hewlett-Packard'ı ulusal araştırma laboratuvarlarını burada tesis etmeye teşvik etmiştir.

Enerji ve yenilikle dolup taşan Bristol hem klasik hem de modern kültür anlamında gelişmiş bir şehirdir.  Burada her yıl düzenlenen Foodie Festivalinden, Tudor ve Georgian zamanlarından kalma restore evlerle dolu müzelerine kadar pek çok ilginç şey bulmak mümkündür.  Film ve müzik piyasası da geniş ölçüde bilinmektedir pek çok son derece başarılı müzik grubu ve sanatçı bu şehirden çıkmıştır.

Yoğun trafik sıkışıklığı nedeniyle işe giderken toplu taşıma kullanımı sorun olabilir ve bu nedenle pek çok kişi şehir içinde yaşamayı tercih etmektedir.   Bekarla ve çiftler lüks Harbourside kordununda ya da Bristol limanındaki çekici kasaba evlerini tercih etmek isteyebilirler.

Aileler için şehrin kuzeybatısında bulunan Clifton köyü popüler bir seçenektir.  Şehir merkezinin 2 mil uzaklığında Bristol Üniversitesine oldukça yakın bir konumda harika mağazalar ve restoranlar bulmak mümkündür.