Dubai Emirliğinin kıyısında yer alan "Altın Şehir" Dubai, Basra Körfezinin ışıltılı sularına bakmaktadır.   Ekonomisi, 1971 yılında keşfedilen rezervlerinin petrol gelirlerinin dönüşü ile büyümüştür.  Otuz yıldan az bir sürede sadece kum tepelerinin bulunduğu bölgede şimdi bu şehir yükselmektedir.

Komşu şehir Abu Dabi'nin elinde bulundurduğu petrol rezervlerinin sadece küçük bir bölümü ile Dubai'nin Şeyh Maktum'u parlayan bir ticaret merkezi yaratmayı başarmış ve tüm dünyayı vergiden muaf olarak ona katılmaya davet etmiştir.  Onyıllar içinde şehir, tüm gelişmiş ülkelerle yarışan canlı turizm, gayri menkul ve finans hizmetleri sektörlerine ev sahipliği yapmaktadır.  

Dubai şu anda Orta Doğu'nun en pahalı şehri ve bağımsız danışmanlık şirketi Mercer'e göre bölgenin "en yaşanılası şehri"dir.  "Orta Doğu'nun alışveriş başkenti", pek çok butik ve sokak pazarının yanı sıra 70den fazla (dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall dahil) alışveriş merkezi barındırmaktadır.

Dubai nüfusunun yaklaşık olarak %5ini sosyal tabakanın en üstünde bulunan emirlik vatandaşları oluşturmaktadır.  Emirlik vatandaşları, diğer ek avantajların yanı sıra doktora derecesine kadar ücretsiz eğitim, evlendikleri zaman bedava ev, ücretsiz sağlık hizmet ve ücretsiz telefon hizmetleri alırlar.

Dubai nüfusunun büyük bölümü işçi ve hizmetçilerden oluşan göçmen işgücü oluşturmaktadır.  Bu grup son zamanlarda işçi hakları savunucularının dikkat odağı haline gelmiştir.

Kapısını Doğuya açan Dubai, geleneksel olarak komşularından daha liberal ve hoşgörülüdür.  Bununla birlikte son yıllarda Emirlik daha muhafazakar bir hal almıştır; yabancılar yanaktan bir öpücük, borç, sarhoşluk, (tedavi amaçlı) ilaç bulundurma ve belirli el hareketleri yapmaktan tutuklanmışlardır.  Eğer buraya taşınıyorsanız, kendi iyiliğiniz için yerel yasalara aşina olmanız şiddetle tavsiye edilir.

Dubai Şehrinin modern, batılı görünümü, kumsalları, alışveriş merkezleri ve harika uluslararası okulları ile batılı yabancılar buraya rahatlıkla evim diyebilirler.  Ancak unutmayın ki Dubai'nin kozmopolit dış görünümünün altında sosyal normları sürekli gözetilmesi gereke muhafazakâr bir İslami devlet bulunmaktadır.