Rusya Federasyonu'nun başkenti ve en yoğun nüfuslu şehri olan Moskova minare ve kubbelerinin pastel renkleri kadar eski devrimci ruhunu yansıtmaktadır.  Şehir artık, eski komünist devletin özelleştirilmiş mal varlıkları ile servet sahibi olan kişiler ile dünyada en çok milyarderin bulunduğu şehirdir.  Gelişmekte olan elit sınıfın daha yüksek bir hayat standardı yakalaması ile hayat da daha pahalı hale gelmiştir.  Bu günlerde Moskova yabancılar için dünyanın en pahalı şehirlerinden birisidir.

Eş merkezli surları ve bu surları kesen dışa doğru geçiş yolları ile Moskova'nın eski dönem orijinal planı, şehrin gelişimini yüzyıllar boyunca şekillendirmiştir.  İnanılmaz derecede etkileyici olmasına karşın, Moskova'nın nehirleri ile bu düzenleme bir araya geldiğinde günümüz şehri için ağır bir trafik sıkışıklığı yükü teşkil etmektedir.

Bu nedenle de her gün yoğun saatlerde Moskova trafiğinde harcanan zamanı en alt düzeye indirme çabası, yerleşim bölgesi seçiminizi etkileyecek ana etken olacaktır.  Arbat-Kropotkinskaya gibi Garden Ring caddesinde kalan bölgeler çok popülerdir.   Moskova'nın ana alışveriş caddesi olan Tverskaya caddesi, gece yaşamına, kafelere, restoranlara ve tiyatrolara yakınlığı sebebiyle meslek sahibi gençlerden çok talep gören bir bölgedir.  Şehrin dış kesimlerindeki Pokrovsky tepeleri gibi planlı yerleşim bölgeleri de, uluslararası okullara yakınlığı nedeniyle aileler arasında popülerleşmektedir.

Tüm diğer büyük şehirler gibi Moskova'nın da yetersiz olduğu noktalar bulunur.  Bununla birlikte olumlu yanları çok fazladır ve Rusya'nın merkezinde yaşama deneyimine paha biçilemez.

Moskova metrosu (yeraltı trenyolu) muhteşemdir.  Kar taneleri ile kaplı şehrin Kırmızı Meydanı ve büyüleyici Izmailov Pazarı kalbinizi çalacaktır.  Sıcak ve nemli yazları, soğuk ve zor kışları, bastırılamaz bir enerjisi, metanetli insanları ve en çok da Ortodoks Hristiyan öğretiler ile sentezlenmiş egzotik Doğulu etkisi ile bilinen Moskova'nın büyüsünü üzerinizden uzun süre atamazsınız.