Güney Adasının kuzey ucunda Tasman Bay'in doğ kıyılarında konumlanmış olan Nelson Avusturalasya'nın en büyük balıkçılık limanıdır.  Enfes kesici bir doğal liman etrafında yer alan şehir Yeni Zelanda'nın coğrafi kalbinde yer alır.

Nelson'un farklı deniz ürünleri ve deniz kabukluları büfesi, tüm yıl boyunca ılıman iklimi ve gözalıcı dağlık manzarası; buzul gölleri ve White Waters Nehirleri ile doludur, bu özellikleri ile son yıllarda büyümekte olan bir turizm merkezidir.

Bu mütevazi şehir, mükemmel ilk, orta ve yüksek dereceli okullar barındırmaktadır.  Şehrin en büyük üniversitesi olan Marlborough Institute of Technology (NMIT), büyümekte olan turizminin, balıkçılık, tarım ve bahçe bitkileri sektörlerinin yanı sıra şehrin büyümesine büyük katkı sağlamaktadır.  Üç büyük ulusal parkı bünyesinde bulunduran şehir, iki büyük kumsal gerisinde uzanmaktadır.

Hareketli sanat ve zanaat kültürü ile de tanınan Nelson'ın deniz kıyısındaki merkezi pek çok butik, değişik kafeler, restoranlar ve barlara ev sahipliği yapar.  Dışarıda yemek yerken eğer bölgesel şarapların veya bölgede damıtılan biranın tadına bakmazsanız çok şey kaçırırsınız, bunlar taze deniz ürünlerinin yanında harika gider.