Efsaneye göre, Stockholm şehri 1252de Birger Jarl tarafından, İsveç'in yabancı donanmalar tarafından denizden kuşatılmasını ve diğer İsveç kasabalarının yağmalanmasını engellemek için kurulmuştur.

Yüzyıllar sonra İsveç'in başkenti sadece gelişmiş bir şehir olmakla kalmamakta aynı zaman da 2010da AB Komisyonu tarafından Yeşil Avrupa Başkenti Ödülü'nü de alması ile dünyanın en temiz başkentlerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır.  Stockholm hem temiz hem de, etrafında bulunan 200ün üzerinde doğal koruma alanı ile yeşil bir şehirdir.

Stockholm’de ulaşım rahattır; şehrin, metro, trenyolları, otobüsler, tramvaylar ve bir şehir-içi gemi hattını da kapsayan geniş (ancak pahalı) bir toplu taşıma sistemi mevcuttur. Daha uzağa seyahat etmek isteyenler Avrupa ve Rus varış noktalarına ulaşım sağlayan düzenli feribot seferlerini kullanabilmektedir.

Aynı zamanda her yıl düzenlenen Nobel Ödül törenlerine de ev sahipliği yapmakta olan bu eski Avrupa Kültür Şehrinde bol miktarda müze, tiyatro, sanat galerisi ve restoran bulunmaktadır.  Ülke mutfağına ilgi duyanların hesaplarına dikkat etmeleri gerekecektir; Stockholm’de bazıları Michelin yıldızına sahip 1000den fazla restoran hizmet vermektedir.