Kore yarımadasının güneydoğu ucunda bulunan Ulsan, dikkat çekici kayalıkları, uzun kumsalları, dünyanın en büyük otomobil fabrikasına ev sahipliği yapması, balina gözlemleme turları ve daha çok balina avcılığı ile bilinmektedir.

Şehir, son yıllarda ülkenin en büyük otomobil üreticisi olan Hyundai'nin de desteği ile Güney Kore'nin en önemli sanayi merkezi haline gelmektedir.   Şehirde, pek çoğu endüstri ile bağları bulunan yaklaşık bir milyon insan yaşamaktadır.

Ulsan'ın güçlü balina avcılığı mirası, yerel toplum arasında sahil kesimine büyük bir saygınlık kazandırmaktadır.  Gerek Koreliler gerekse yabancılar sıklıkla kumsallara gitmektedir.

Ulsan'da sahilde geçirilecek bir gün, bölgenin kültürel çeşitliliği hakkında ilginç bir izlenim sağlayacaktır.  Ulsan'ın yerlileri, deniz kenarında geçirdikleri vakti evlerindeki gibi rahat geçirmek isterler.  Tüm gün boyunca, sahil yavaşça içlerinde kurulan ziyafet sofraları ile çadırlarla dolacaktır.

Yüzme kıyafetleri (özellikle kadınların) kesinlikle "güne özel" değildir. Bunun yerine, yerel halk okyanusta tamamen giyinik bir şekilde yüzer ve kumsalda oynarlar ya da kumun içinde gömülü olarak uzanırlar (yine kıyafetleri ile; bunun çok büyük sağlık avantajları olduğuna inanılır).  Güneş batarken, kestanefişekleri çıkar.  Eğer bir babanın 4 yaşındaki çocuğuna bunları nasıl yakacağını gösterirken görürseniz panik yapmayın; bu tamamen normaldir.

Bu türde yoğun kültürel farklılıklara, hem konuşma hem de yazı formunda Kore dilinde de rastlanmaktadır.  Kore'nin kültürü etkileyici olduğu kadar ezoteriktir de, Seul'den daha az kozmopolit olan Ulsan'da bu daha aşikardır.  Dil ve kültürel engeller genellikle kolayca aşılabilmektedir; Ulsan'da yerel halk sıcak, dostane ve sıcak kanlıdır.  Güçlü bir yabancı nüfus ile birlikte bu şehirde yaşam dolu dolu bir deneyimdir.