Tarihi boyunca pek çok savaşta ayakta kalması sebebiyle zümrüd-ü anka şehri olarak bilinen ve Polonya'nın en büyük şehri olan Varşova, Karpatya dağlarından 300 km uzaklıkta Vistula Nehrinin iki yanında konumlanmaktadır.

Kültür severler burada kendilerini evlerinde hissedecektir; Varşova'da pek çok tiyatro, sanat galerisi ve müze bulunmaktadır ve her yılın Ekim ayında Varşova Film Festivaline ev sahipliği yapar.  Alışılmadık zevklere sahip kişiler şehrin Poster Müzesini ve Karikatör Müzesini ziyaret etmek isteyebilirler.

Açık hava tutkunları, şehrin pek çok parkını, yeşil alanlarını ve doğa rezervlerini keşfedebilirler.  Bir başka seçenek olarak, halka açık ve Avrupa'nın en büyük kütüphanelerinden biri olan Üniversite Kütüphanesi'ne gidin ve güzel çatı bahçesinin keyfini çıkarın.  Sporseverler açık ve kapalı paten pistlerini ve şehrin çok sayıda yüzme havuzunu sevecektir.

Burada zamanınızı nasıl geçirmek isterseniz isteyin, doğru yerdesiniz; Varşova pek çok sanatçı, bilim adamı, yazar ve müzisyenin doğum yeridir ve aynı zamanda Marie Curie'nin ilk bilimsel araştırmalarını yaptığı yerdir.