Venedik; Vivaldi'nin ve cam üflemenin memleketi, Rönesans sanat hareketinin doğduğu yer ve tabi ki Maskeli Karnaval'ın mekanıdır.  İtalya'nın bu kuzeydoğu şehri ve Veneto başkenti, birbirine kanal ve köprülerle bağlı 180 küçük adadan oluşmaktadır, hem güçlü bir denizcilik ülkesi hem de ticaret merkezi olarak tarihi boyunca hep muazzam bir zenginliğin tadını çıkarmıştır.

Venedik sanat ve sanatçıyı destekleyecek bir ekonomiye sahipti ve bunu en güzel şekilde de gerçekleştirdi.  Büyük bir ticaret limanı olarak, Venedikli zanaatkârların ürettiği sayısız dekoratif sanat eserleri için her zaman bir pazar bulunmaktaydı.
Bununla birlikte günümüzde manzara biraz farklıdır.  Son yıllarda Venedik nüfusu o kadar önemli ölçüde bir düşüş yaşadı ki 2009da yerel halk, turistlerin uğrak yeri olmanın ötesinde bir nitelik taşımamanın arifesinde olan şehir için bir cenaze töreni düzenlediler.

Bu haliyle bile, Murano bugün cam üfleme sanatının canlı ve iyi durumda olduğunu görebilirsiniz.  Bu arada Venedik'in geçmiş günleri hatırlatan daha hareketli günlerini hatırlatan altı merkezi bölgesi bulunmaktadır.
Bunlardan birisi olan Dorsoduro, en görkemli kanal ve saraylarının yanı sıra mükemmel saat gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır.  Bölgenin ana merkezi,  Campo Santa Margherita'dır.  Gündüzleri, etrafında oynayan çocuklar, antika reyonları, köpeklerini gezdiren insanlar, süpermarket ve kafeleri ile kalabalık pazarının keyfini çıkarabilirsiniz.  Akşamları Campo Venedik'in en canlı gece mekanı halini alır.

Eğer buraya taşınıyorsanız, temponuzu biraz düşürmeye hazır olun.  Buradaki yaşam temposu aceleye gelmez ve arabalar bir başka bir dünyanın nesneleridir, bu nedenle de rahatlayın ve yürüyüş, su taksileri ve vaporettilerin (küçük gemiler) etrafında dönen bir yaşam ritmine kendinizi adapte edin.

Venedik'in meşhur meydanlarındaki kafelerde küçük orkestraların müziği eşliğinde rahatlamak, Zattere (Venedik'in güney kıyısında uzun bir kordon) boyunca yürümek ve Venedik'in harika sanat galerisi Academia'da eserlerini beğeniyle izlemek Venedik'te yaşamanın sunduğu pek çok keyifli aktivitelerden sadece bir kaçıdır.