Manila başkenti, dünyanın en hoş doğal koylarından biri olan Malina koyu kıyılarında yer almaktadır.  Harika korunaklı koyu sebebiyle Manila bin yılın üzerinde bir süre boyunca hareketli bir ticaret merkezi olmuştur.  Yüzyıllar boyunca pekçok kanlı savaşa da sahne olmuştur, İspanya, Britanya, Hollanda, ABD ve Filipinler stratejik liman üzerinde hakimiyet için mücadele vermiştir.

Bu palmiye ağaçları ile çevrili sahil şehri şu anda ülkenin ana deniz limanı olarak hizmet vermektedir ve kimyasallardan, yiyecek işlemeye, elektronik eşyalardan tütün mamullerine pek çok farklı ürünün üretim sektörlerini barındırmaktadır.  Halat, işlenmiş şeker ve hindistancevizi yağı gibi belli başlı ihracat ürünlerini işleyen yerel girişimciler burada bol miktarda bulunmaktadır.

Manila dünyanın en yoğun nüfusa sahip şehridir.  Km2 başına nüfuz yoğunluğu Kalküta'nın iki katından fazla ve Şangay'ın neredeyse üç katı kadardır. Bu anlaşılır biçimde şehrin altyapısına büyük bir yük bindirmektedir.  Fırtınalarda Manila sokakları sel riskine açıktır ve elektrik kesintileri istisna olmak yerine normal bir durumdur. 

Eğer buraya iş için taşınıyorsanız, toplu taşıma altyapısının genellikle çok kalabalık olmasından dolayı işyerinize yakın bir yerde kalacak yer bulmanız tavsiye edilmektedir.  Taksiler her ne kadar çok sayıda ve ucuz olsa da, trafik genellikle son derece yoğundur.

Manila'nın, İspanyol kaşifler ve Ming Hanedanlığından daha öncesine dayanan ticaret tutkusu, şehrin alışveriş dükkanlarının fazlalığında da kendini göstermektedir.   Manila'nın Çin ile erken dönem ticaret bağı hala, Qiapo'da (eski şehir merkezi) bulunan Binondo'da (dünyanın en eski Çin kasabası) yaşamaktadır.

Şehirde birbirinden bağımsız olarak yaygın pek çok büyük alışveriş merkezi (en önemlisi Robinsons Mall) ve yerel alışveriş bölgeleri bulunmaktadır.  Batılı mutfak malzemeleri, Union Jack gibi özel ürün dükkanlarının yanı sıra Robinsons ve Fiesta Mall ve de Food Aisles'da bulunabilmektedir.  Eğer harika yerel pazardan sıkılırsanız, pek çok pubda geleneksel "bar yemekleri" bulunmaktadır, bol miktarda uluslararası restoran da mevcuttur.

Filipinliler genellikle anlaşılmasa da, buraya gelenlerin pek çoğu burasının "Asya'nın en iyi saklanmış sırrı" olduğunu dile getirirler.   Filipinler’in başkenti Manila genellikle, yabancılar ve aileleri için en sevilen yerler anketlerinde üst seviyelerde yer alır.  Tümü kolayca ulaşılabilen birinci sınıf kumsalları, eşsiz manzaralı dağları ve dalış imkanları Filipinler'in cazip özelliklerinin sadece bir kaçıdır.  Manila başkenti, dünyanın en hoş doğal koylarından biri olan Malina koyu kıyılarında yer almaktadır. Harika korunaklı koyu sebebiyle Manila bin yılın üzerinde bir süre boyunca hareketli bir ticaret merkezi olmuştur. Yüzyıllar boyunca pekçok kanlı savaşa da sahne olmuştur, İspanya, Britanya, Hollanda, ABD ve Filipinler stratejik liman üzerinde hakimiyet için mücadele vermiştir. Bu palmiyelerle kaplı kıyı şehri günümüzde ülkenin deniz limanı olarak hizmet vermektedir ve kimyasallardan yiyecek işlemeye, elektronik eşyalardan tütün mamullerine üretim yapan pek çok sektöre ev sahipliği yapmaktadır.   Halat, işlenmiş şeker ve hindistancevizi yağı gibi belli başlı ihracat ürünlerini işleyen yerel girişimciler burada bol miktarda bulunmaktadır. Filipinler aynı zamanda zengin bir doğal gaz ve mineral kaynağı ve bu nedenle de gelişmekte olan bir maden ve doğal gaz keşif bölgesidir.  Dünyadaki en büyük iş süreçlerinde dış kullanım (BPO) sektörü ile Hindistan'ın önüne geçmiştir.

Manila dünyanın en yoğun nüfusa sahip şehridir. Kilometre başına düşen nüfus yoğunluğu Kalküta'nın iki katından fazla ve Şangay'ın neredeyse üç katı kadardır. Bu anlaşılır biçimde şehrin altyapısına büyük bir yük bindirmektedir. Fırtınalarda Manila sokakları sel riskine açıktır ve elektrik kesintileri istisna olmak yerine normal bir durumdur. Manila'nın, İspanyol kaşifler ve Ming Hanedanlığından daha öncesine dayanan ticaret tutkusu, şehrin alışveriş dükkanlarının fazlalığında da kendini göstermektedir. Manila'nın Çin ile erken dönem ticaret bağı hala, Qiapo'da (eski şehir merkezi) bulunan Binondo'da (dünyanın en eski Çin kasabası) yaşamaktadır. Şehirde birbirinden bağımsız pek çok büyük alışveriş merkezi (en önemlisi Mall of Asia) ve yerel alışveriş bölgeleri bulunmaktadır.