Lombardiya'nın başkenti Milan, opera meraklıları, sanat severler, moda tutkunları ve boğazına düşkün kişiler için bir yeryüzü cennetidir.  İtalya'nın en büyük bankalarının ve çokuluslu şirketlerin ana üssü konumundakişehir, aynı zamanda İtalya'nın ana endüstriyel, ticari ve finansal merkezidir.

Avrupa'da en fazla nüfusu ve sanayi yoğunluğuna sahip yerlerden birisi olarak Milan 9.3 milyon civarında nüfus barındırmaktadır.  Bu haliyle bile sağlık ve eğitim sistemi en iyiler arasında yer almaktadır.
Her ne kadar iş odaklı Milan'da o eski üç saatlik pranzo (öğle yemeği) uzun zamandır uygulanmasa da, yiyecek sever İtalyanlar ve yabancıların endişelenmesine mahal yoktur.  İş bölgelerindeki yerel sandviç barları, 100den fazla enfes malzeme sunan paninileri neredeyse birer sanat eserine formuna getirmiştir.

La Sacala'da bir opera, Milan'ın özel tasarım üretim bölgesi Quadrilaterod'Oro'da moda bilincinizi pekiştirmek, Da Vinci'nin Son Yemek'ine ya da Pinacoteca di Brera sanat müzesindeki mütevazi ancak özel eser koleksiyonlarına doyasıya bakmak olsun, kültür tutkunlarının bu merkezi Avrupa şehrinde yapabileceği şeyler asla bitmeyecektir.

Şehrin dış kesimlerindeki Linate hava alanının hemen yakınında Mussolini'nin insan yapımı Idroscalo Gölü'nü bulabilirsiniz.  Bir Akdeniz tatil yerini hatırlatan bölgede, plaj kulüpleri, barbekü alanları, pedaloslarla (pedallarla çalışan kayıklar) dolu kıyılar ve üç açık yüzme havuzunda keyifle oynayan çocuklar görebilirsiniz.  Milan'da gerçekten herkese uygun bir şeyler vardır.