Mexico City , Federal Bölge Meksika'nın başkentidir. Ülkenin en büyük şehri ve en önemli politik, kültürel, eğitimsel ve finansal merkezidir. Dünyada üçüncü en büyük şehir ve 25 milyon insanın yaşadığı yer olarak canlı ve sürekli büyümekte olan bir şehirdir. Her gün neredeyse 1000 kişi kırsal bölgelerden şehre taşınmakta ve bu da şehrin sürekli büyüyerek gelişmesine yol açmaktadır.

Yeni gelenler Mexico City'i  heyecan verici ve de büyüme ve kültür açısından gelişmiş bulacaktır.  Şehir, 3000 yıllık bir kültürel insan gelişiminin ürünüdür.  Yerel Amerikan kültürlerinin sentezi le birlikte eski uygarlıklardan aldığı derin kökleri (on altıncı yüzyılda İspanyollar tarafından keşfinden önce kurulmuştur) burayı yaşamak ve çalışmak için harika bir yer haline getirmektedir. 

Önemli bir sanatsal ve kültürel merkez olarak, ziyaretçilerinin modern, günümüze ait ve uluslararası sanat eserlerinin yanı sıra koloni dönemine ve İspanyollar öncesi dönemlere ait eserleri de bulabilecekleri dünyada en fazla müze sayısına sahip olan bir şehirdir.

Mexico City aynı zamanda 'Saraylar Şehri' olarak da bilinir.  On altıncı yüzyıldan kalma pek çok kilise tarihi şehir merkezinde hala görülebilmektedir.  Ziyaretçiler kilise, katedral ve eski hükumet binalarını tüm şehirde görebilirler.  Eski binaların çoğu yenilenmektedir ve neredeyse her caddede yağım çalışmalarına rastlayabilirsiniz.

Mexico City dünyanın en harika başkentlerinden birisi ve yaşanılması gereken bir şehirdir.  Pek çok diğer büyük şehirde olduğu gibi bazı mahalleleri güveli değildir.  Normal önlemleri dikkate alınız ve geceleri en azından yalnız sokağa çıkmazsanız sorun olmayacaktır.