"Enfes Delhi" Hindistan'ın başkentidir ve iki bölümden oluşur.  

Hindistan'ın İslam tarihine dair pek çok cami, anıt ve kaleyi bulabileceğiniz kısmı Eski Delhi'dir.

Ülkenin üçüncü en büyük şehri olan Yeni Delhi ise ferah ve açıklıktır, pek çok büyükelçilik ve hükumet binalarına evsahipliği yapar.

Burada yaşayan yaklaşık olarak 15 milyon insanı ile, burayı ilk başlarda biraz karmaşık bulabilirsiniz ancak Yeni Delhi eşsiz bir iç huzuru, zengin bir kültür, mimari ve insan çeşitliliği barındırmaktadır.

Bu şehir pahalıdır ama sorun olmaz, yine de yollarda farklı türden ulaşım şekillerine alışmanız gerekebilir!

Yeni Delhi'nin yüksek ivmeli büyümesi bir değişimi de beraberinde getirmektedir; şehrin modern çehresi kelimenin tam anlamıyla şehrin eski mirasına sırtını dönmektedir.  Diğer Hindistan şehirleri gibi Yeni Delhi'nin de hızla büyüyen bilişim teknolojileri, telekomünikasyon ve bankacılık sektörleri tüm dünyadan profesyonelleri cezbetmektedir.  Bunlar da karşılığında Yeni Delhi ekonomisine can verir ve şehrin hızlı temposuna katkı sunarlar.

Kuzey Hindistan'da Yamuna Nehri ile komşu Yeni Delhi Hindistan'ın en büyük ve yaşaması en pahalı şehridir.  Başkent aynı zamanda Hindistan hükumetine de ev sahipliği yapar.

"Yeni Delhi" ismi şehrin "yedi tarihi şehir" üzerine inşa edilmiş olması gerçeğini unutturmaktadır; bilinen tarihi 5000 yıl öncesine dayanmaktadır ve bu da şehri dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden biri yapmaktadır.  Burada, Hindistan'ın en büyük finans merkezlerinden biri olan Connaught Place ve lüks Khan pazarı nefes kesici güzellikteki 15. yüzyıl Lodi Bahçeleri ve 10. yüzyıl Qila Rai Pithora'sının yanıbaşında bulunmaktadır.

Yeni Delhi'nin son büyüme patlaması konut gelişimine de ivme kazandırmıştır.  Bu günlerde  Malcha Marg, Golflinks, Jorbagh, Shantiniketan, ve Westend'de daha pahalı yerler bulunmaktadır. Daha otantik ve yeşil bir Hindistan tecrübesi yaşamak isteyenler, dış kesimlerde Westend Greens veya Chattapur'da çiftlik evlerine bakmalıdır.

Yeni Delhi'de, yiyecek, kültür, sosyal ağlar, konaklama, eğitim ve sağlık anlamında harika bir yaşam kalitesi bulabilirsiniz.  Tüm bu hususlar bir araya geldiğinde, Hindistan'ın bu en kuzey şehrinde rahat bir şekilde yaşamınıza başlayabilirsiniz.