Onbirinci yüzyıla kadar uzanan tarihi ile Ahmedabad Sabarmati Nehrinin kıyılarında yer almaktadır.  Dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan bu hareketli metropol daha önceleri Amdavad, Ahmadabad ve Ahemdava gibi farklı isimlerle anılmaktaydı. 

Hindistan'ın beşinci en büyük şehrinde hiç sıkıcı bir vakit bulamazsınız.  Yemek severler şehrin pek çok restoranını, yiyecek pazarlarını, geceleri açık yemek tezgahlarını ve iştah açıcı yemek çeşitlerini (genellikle vejetaryen) denemekten haz alacaktır.  Ahmedabad'da geniş Hindu, Müslüman ve Jain toplulukları bulunmaktadır ve şehrin kültürüne hakim dini festivalleri ve mutfakları ile kültürlerinin varlığı hissedilmektedir.  Kriket şehrin en sevilen sporudur ve sporseverler 54 bin kişilik Serdar Patel Stadyumunu ziyaret etmek isteyebilirler.

Olumsuz yönleri? Aşırı trafik ve kirlilik burayı yaşaması güç bir yer kılabilmektedir, bir zamanlar Ahmedabad Hindistan'ın en kirli şehri olarak kıskanılmayacak bir ünvanı elinde tutmaktaydı.  Ancak unutmayın ki, 2012de Times of India Ahmedabad'ı Hindistan'da yaşanılacak en iyi şehir seçmiştir, buraya açık fikirlilik ile yaklaşırsanız eminiz ki kalmak isteyeceksiniz.