Taşıma Sigortası

Gönül rahatlığı daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı
Mallarınıza zarar gelmemesi için tüm çabayı sarf ediyoruz ancak bazen durumlar kontrolümüzün dışına çıkabilir ve bazen kazalar meydana gelebilir.

Çalışanlar taşıma ve depolama esnasında eşyalarınızı taşırken daima dikkatli ve profesyoneldir. Sektörde hasarsız nakliye konusunda itibarı en iyi olan şirketlerden biri olmakla gurur duyuyoruz ancak yine de bazı riskler olduğunu kabul etmek gerekir. Bu yüzden "tüm rizikolar" bazında tam ikame maliyeti teminatı sağlayan poliçelerin yer aldığı kapsamlı bir taşıma sigortası sunuyoruz.

Mevcut kişisel eşyalarınızı sigortalayan şirketin size uluslararası sevkiyatla bağlantılı risklere karşı koruma sağlaması pek görülen bir uygulama değildir. CrownCare Taşıma Sigortası planı karayolu, demir yolu, deniz yolu veya hava yolu sevkiyatlarınızla bağlantılı risklere karşı ihtiyaç duyduğunuz teminatı sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Crown ekipleri müşterilerin kişisel eşyalarını paketleme, taşıma, teslim etme ve paket açma konusunda müşterilerimizle en yüksek saygı ve profesyonellik çerçevesinde ilgilenmek ve işlemlerini yapmak üzere eğitilmiştir. Sektörde hasarsız nakliye konusunda itibarı en iyi olan şirketlerden biri olmakla gurur duyuyoruz. Crown, riski ortadan kaldırmak için her türlü tedbiri alsa da, kişisel eşyaların, doğası gereği risk taşıyan gemi, uçak, kamyon veya tren gibi araçlarda taşındığı unutulmamalıdır. Bu yüzden Crown, "tüm rizikolar" bazında tam ikame maliyeti teminatı sağlayan poliçelerin yer aldığı CrownCare Taşıma Sigortası planını sunmaktadır.

CrownCare Taşıma Sigortası bu tip teminatlarda dünyadaki lider sağlayıcı olan AXA Corporate Solutions Marine tarafından yapılmaktadır. Poliçeler kapıdan kapıya, tüm rizikolar bazında tam ikame maliyeti teminatı sunmaktadır.

Neden Taşıma Sigortası yaptırmalıyım?

Kaza ihtimalini en aza indirmek için her türlü tedbiri alan en dikkatli sürücüler bile motorlu taşıt kullanmanın beraberinde getirdiği risklerin farkındadır. Diğer sürücülerin eylemlerinin yol açtığı kazalar gibi bu risklerden bazıları dikkatli sürücülerin bile doğrudan kontrolünün dışındadır. Bu yüzden en dikkatli ve özellikle profesyonel sürücüler bile korumaya sahip olmalıdır.

Aynı şekilde Crown personeli ve hizmet ortakları sevkiyatınızda kayıp ve hasar riskini en aza indirme ile ilgili yaklaşımlarında dikkatli ve profesyoneldir. Ancak yine de taşıma esnasında çeşitli risklerin ortaya çıkabileceği kabul edilmelidir. Bu yüzden sevkiyatınızı bir CrownCare Taşıma Sigortası poliçesi ile uygun şekilde güvence altına almanızı tavsiye ediyoruz.

Kişisel sigorta poliçelerinizin (ev sahipleri, kiracılar veya otomobil poliçeleri) taşıma halinde veya yabancı bir ülkede bulunan eşyalarınız için teminat sunması pek görülen bir uygulama değildir.


Bu poliçe kapıdan kapıya "Tüm Rizikolar" teminatı sunar. Söz konusu poliçe, denizde veya havada ayaklanma, savaş, terör olaylarından kaynaklanan hasarlar ve meydana gelmesi halinde kırılma dahil olmak üzere sevkiyattaki kısmi kayıp veya hasarları karşılar. Ayrıca, eşyalarınız ayrılacağınız veya gideceğiniz yerdeki depoda geçici depolanırken meydana gelen hasarı da karşılar. Depolanan eşyalar poliçe kapsamında ilave masraf olmadan 60 güne kadar sigorta kapsamındadır. Eşyalarınız 60 günden fazla depolanacaksa, aylık cüzi bir maliyet karşılığında ilave teminat yapılabilir.

Poliçe, taşımayla bağlantılı çoğu riski kapsıyor olsa da, aşağıdaki riskler için ufak bir prim karşılığında poliçenize ilave teminat eklenebilir.

Küf ve Rutubet

Standart sigorta poliçesi taşıma sırasında atmosfer koşullarında küf veya rutubete sebep olabilecek değişimlerin (nem gibi) yol açtığı kayıp veya hasar için eşyalarınızı teminat altına almaz. Bu teminatı satın alarak temel poliçenizi küf veya rutubet kaynaklı hasarı kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz. Bu teminat seçeneği sadece eşyalarınız profesyonel olarak paketlenmişse sunulur.

Bu seçenek sadece eşyalarınız profesyonel olarak paketlenmişse sunulur ve geri ödeme sevkiyatın sigortalı değerinin %75'i ile sınırlıdır.

Çift ve Set Teminatı

Hasarlı eşya bir çiftin veya setin parçası ise, poliçe sadece kaybolan veya hasar gören eşyanın değişimini veya tamirini karşılar.

Örnek: Sevkiyatınızda bir koltuk ve iki sandalyeden oluşan üç parça bir mobilya seti olsun. Sandalyelerden biri hasar görüyor ve döşeme işlemi gerekiyor. Ödeme sadece hasar gören eşyanın tamir maliyeti için yapılacak ve setin değerinde olası bir azalma için herhangi bir karşılık ödenmeyecektir.

Örnek: Bir çifte veya sete ait eşyalardan biri kaybolursa, ödeme sadece kaybolan eşya için yapılacak ve setin değerinde olası bir azalma için herhangi bir karşılık ödenmeyecektir.

Hasarlı/eksik parça sonucu azalan değer veya tüm setin olası değişimi karşılanmaz.

Bu teminatı satın alırsanız, bir çift veya set oluşturan bir ürün veya ürünlerde kayıp ya da hasar olması durumunda, çiftin veya setin değerindeki adil azalma için kaybolan veya hasar gören eşyanın çift veya set açısından önemi dikkate alınarak bir karşılık verilecektir.

Elektronik veya Mekanik Arıza

Zaman zaman elektronik veya mekanik bir eşyanın gideceği yere ulaştığında çalışmadığı görülebilir. Eşyanın veya sevkiyat konteynerinin dışında bariz hasar belirtileri yoksa, standart poliçe bu zararı karşılamaz. Bu durum en çok bilgisayar ekipmanları, stereo sistemleri veya hassas parçaların veya devrelerin uluslararası sevkiyat sırasında sürekli hareketten etkilendiği diğer cihazlarda görülür.

Eşyalarınız profesyonel şekilde paketlenmek ve altı yıldan eski olmamak kaydıyla, bu ilave teminat seçeneğini satın alarak, standart poliçenizi, görünür hasar olmayan eşyaları içerecek şekilde genişletebilirsiniz. Paketleme ekibi paketleme esnasında eşyanın/eşyaların düzgün çalışıp çalışmadığını da kontrol etmelidir.

Bu teminatı nasıl alırım?

CrownCare Taşıma Sigortası Başvuru Formunu doldurup imzalayarak kişisel eşyalarınız teslim alınmadan önce Crown Danışmanınıza göndermeniz yeterlidir.

İhtiyaç duyduğum teminat miktarını nasıl belirlerim?

İki standart seçenekten birini tercih edebilirsiniz:

Evinizdeki tüm eşyalar için kapsamlı ve detaylı bir envanter sunar ve bunlar için gideceğiniz yerdeki değiştirme maliyetine eşit tutarda değer biçersiniz. Başvuruda verilen formu kullanabilir veya bunun fazla kısıtlayıcı olması durumunda, çok daha detaylı bir liste hazırlayarak imzalı başvurunuza ekleyebilirsiniz. ENVANTER FORMUNDA BEYAN EDİLMEYEN EŞYALAR BU POLİÇE KAPSAMINDA DEĞİLDİR.

Sevkiyatların değeri büyük ölçüde değişmekte olup minimum tarife kg başına 22 USD veya metreküp başına 2475 USD'dir. Crown Danışmanımız sevkiyatınızın doğru değerlemesini yapmanızda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Detaylı, değer biçilmiş bir envanter sunmanın başka bir yolu da sevkiyatınız için toplu değerleme beyanı sunmaktır.

Toplu ikame değeri, sevkiyatınızın net ağırlığı ve hacmine göre kg başına 26 USD veya metreküp başına 2750 USD, artı 1500 USD veya üzeri değere sahip tüm eşyaların listelenmiş ikame değerinden az olmamalıdır.

Toplu değer beyanını seçerseniz, sevkiyatınızın doğru değerlenmesinde size yardımcı olması için Crown Danışmanımızdan yardım almanızı tavsiye ederiz.

Eşyalarım ayrılacağım yerde veya gideceğim yerde depolanıyorsa ne yapmalıyım?

Poliçe, ayrıldığınız ve gideceğiniz yerde 60 güne kadar depolama sigortası sağlar ancak sevkiyatın Crown tarafından onaylı kapalı bir ticari depoda saklanması gerekmektedir. İlave prim karşılığında bu ilk süreyi uzatmak da mümkündür. Sevkiyatınız kendi kendine saklama deposuna yerleştirilmişse teminatın genişletilemeyeceğini unutmayın.

Talebim olduğunda ne yapmalıyım?

CrownCare Taşıma Sigortası teminatınızın kapsamında yer alan herhangi bir sorun tespit ederseniz, derhal koordinatörünüzü bilgilendirin; size talebinizi tamamlamak üzere bir talep formu verecek ve talimatlar hakkında sizi bilgilendirecektir.