Yelkenler Şehri Auckland, bu ismi dünyada kişi başına düşen yat sayısının burada en fazla olması sebebiyle almıştır.  Bu ışıltılı körfez kasabasında her iç haneden biri gemi sahibidir. 
Bu inanılmaz şık, enerjik şehir büyük bir kültür barındırır.  Yaklaşık olarak 1,3 milyon Avrupalı, Pasifik Adası sakini, Asyalı ve Maori halkı, Yeni Zelanda'nın bu kalabalık şehrini oluşturmak için uyumlu bir şekilde bir araya gelmişlerdir.

Sonuçta ortaya, kalite anlamında tüm büyük şehirler ile yarışabilecek hareketli bir sanat galerisi, tiyatro, restoran, bar ve kulüp piyasası çıkmıştır.   Auckland, Mercer’in 2011 küresel Yaşam Kalitesi indeksinde üçüncü sırada ve Asya-Pasifik en güvenli şehirler sıralamasında 2. olmuştur.

Auckland'in kentsel bölgelerinin merkezi dar bir kara şeridi üzerinde konumlanır, bu da burayı Pasifik Okyanusu ve Tasman Denizi olmak üzere iki büyük su kütlesi arasında yer alan bir kaç şehirden biri yapmaktadır.  Bu nedenledir ki Auckland'in sık sık Amerika kupa yarışı gibi tanınmış gemicilik organizasyonlarına ev sahipliği yapması şaşırtıcı değildir.

Auckland yanar dağ bölgesi üzerinde yer alan şehir, bölgenin en yeni ve en büyük yanardağı olan Rangitoto Adasına bakmaktadır.  Bu görsel şölen aynı zamanda şehre, pek çok termal yer altı su kaynağına ve su parkına erişimi olması gibi başka nitelikler de kazandırmaktadır.

Bu şehir, büyük uluslararası şirketleri ve bankaları için ülkede merkez üs olmuştur ve ülkenin en büyük ve en iyi okul ve üniversitelerine de ev sahipliği yapar.  Güvenilir bir toplu taşıma sistemi ile şehir merkezinde ulaşım kolaydır ve dış bölgelere de şerit önceliği olan otobüs bağlantıları mevcuttur.  Bu toplu taşıma kullananların Auckland'in artan trafik sıkışıklıklarına takılmamalarını sağlar.
Auckland şehrinin merkezine yakın yaşamak istemeyenler de, işe gelip gitmek için otobüs yerine feribot kullanabilmektedir.  Muhteşem Waiheke Adası feribotla Auckland'e sadece 45 dakika uzaklıktadır.

Şehrin sınırlarının ardında, yemyeşil bakir Hunua sıradağlarına sırtını veren ve geniş kumsallar kıyısında uzanan dış bölgeler bulunur.  Pek çok kumsalı genç aileler için uygunken, diğer kumsalları da harika sörf ve balık avlama imkanları sunar.

Auckland yakın zamanda, dünyanın en yaşanır şehri olmak için bir 30 yıllık plan uygulamaya koymuştur.  Sürdürülebilirlik, çevre ve iklim değişimi adaptasyonu şehrin gelecek yerleşim planlama ve ekonomik büyüme hedefleri arasında en önemli konuları teşkil etmektedir.