Altın ve elmas ticareti ve muhteşem gün batımları ile ünlü parıltılı Johannesburg şehri Güney Afrika'nın ekonomi ve finans merkezi, aynı zamanda da dünyanın lider finans merkezlerinden birisidir.  Şehir ayrıca Güney Afrika (aparteid sonrası) Anayasa Mahkemesine ev sahipliği yapmaktadır.

Günümüz Johannesburg'unun her geçen gün daha da parlayan dış kabuğunun altında, aynı eski zamanlarındaki haliyle gözü pek ve cesur orijinal gelişen şehir yatmaktadır.  Irk ayrımının ve Etnik Bölgeler Yasasının (ırka dayalı olarak farklı grupların nerede yaşayacağını belirlemekteydi) kaldırılmasını takiben Johannesburg'un şehir merkezi hızla nüfus aldı ve suç oranlarında artışlar oldu. 

Son onyıllar boyunca, düzeni tekrar sağlamak için önlemler alınmaktadır ve suç oranları önemli ölçüde düşmüştür.  Buna rağmen, genellikle yabancılar hala daha varlıklı Sandton, Randburg, Fourways ve Midrand bölgelerine yönelmektedir.

Johannesburg sadece yaşamı her geçen gün daha güvenli bir şehir olmakla kalmaz, aynı zamanda şehirde bulunan yaklaşık 6 milyon ağaç ile dünyada "insan yapımı" en geniş orman olma özelliğini de elinde tutmaktadır.   Etrafı seyredebilmek için, Afrika'nın en yüksek binasına gidebilirsiniz.  CBD'de yer alan Carlton Center'ın 50. katındaki gözlem platformu şehrin meşhur Soweto'su (South Western Township) dahil geniş muhteşem manzarasını görme imkanı sunmaktadır.  Şehrin gerçek tadını çıkarmak için, biraz Zulu dilinde ifadeler öğrenin, yerel panayırına dalın, miele pap ve yahnisini tadın.

Johannesburg'un ılıman iklimi, nefes kesici kırsal bölgeleri, yağmur mevsimi sonrası rengarenk açan çiçekleri, yerel şarapları ve muhteşem yerel restoranları ile burayı benimsemekte hiç zorlanmazsınız.