Lüksemburg Büyük Dukalığı başkenti olan Lüksemburg gerçekten kozmopolit bir çevre sunmaktadır.  480 binlik nüfusunun %42si yabancılardan ve %69 kadarı Lüksemburg'a 143 farklı ülkeden gelmiştir.

Avrupa otoban ağının kesişim bölgesinde yer alan Lüksemburg Fransız TGV trenyolu ağına bağlıdır ve onu belli başlı Avrupalı ve uluslararası şehirlere son derece kolay erişilebilir bir şehir kılan modern bir havalimanına sahiptir.

Lüksemburg çok çeşitli kültürel ve sportif organizasyonlara sahne olur, kültürel takvimi genellikle Orta Çağlara kadar uzanan pek çok sayıda yortu, panayır ve gelenek barındırmaktadır.
İnişli çıkışlı tepeleri, ormanları ile ünlü; Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrili küçük bir ülke olarak, Lüksemburg'a özgü yemekler yabanı tavşan güveci ve Ardennes budu gibi geleneksel orman mutfağını içermektedir.  Ülke nehirlerinden taze olarak gelen alabalık ve turnabalığı da burada menülerde sıkça bulunmaktadır.

Lüksemburg Almanya ile Moselle vadisini paylaşmaktadır ve yerel beyaz şaraplar son derece popülerdir.  Diğer kuzey Avrupa ülkeleri gibi Lüksemburg’da dünyaca ünlü bira markaları üretmektedir.

Yönetim dili Fransızca olmasına karşın, pek çok Lüksemburglu için Almanca birinci dildir ve medyada kullanılır.