Plenty Körfezinin köpüklü "Batı Koyu" Tauranga, bir tarafında korunaklı limanı diğer tarafta da harika sörf kumsalı ile çevrilidir.  Tauranga'nın kumsalları ve rüzgara maruz kalan binaları yer yer meyve bahçelerine yerini bırakmaktadır; etrafındaki araziler kivi bahçeleri, avokado bahçeleri ve bağlarla doludur.

Şehir genç aileler ve genç meslek sahipleri için son derece çekici biryerdir.  Harika manzarası ve rahat yaşam tarzı diğer yandan hareketli iş dünyası, uluslararası ticareti, kültür, moda ve bahçe bitkileri bilimi merkezi olmasıyle çelişmektedir.  Tauranga Limanı, brüt ihracat tonajı bakımından Yeni Zelanda'nın en büyük limanıdır.
Tauranga, sönmüş bir yanardağ olan Maungani Dağından baştan sona körfezi görmektedir.  "The Mount"un beyaz sörf sahilleri yaz aylarından büyük bir cazibe merkezidir, sürüler haline turistler şehre gelmektedir.

Tauranga'nın kültürel takvimi Yeni Zelanda'nın diğer büyük şehirlerininkilerden sakindir ancak yerel kültürel piyasası artan sayılarda sanat galerileri ve müzik organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.  Uzun alt-tropikal yaz akşamları boyunca Tauranga'nın birbirinden farklı sahil kafeleri, barları ve restoranları ile keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Sakin temposu, trafik sıkışıklığı olmayan caddeleri, makul yaşam maliyeti ve sağlıklı kıyı kenti yaşam tarzı Taurangayı hem kısa hem de uzun dönem için imrenilecek bir yerleşim yeri yapmaktadır.