Bu "Hint Okyanusu İncisi", çok sayıda tarihi şehrinin yanı sıra yeşillikleri ve farklı yeryüzü şekilleri ile bilinmektedir.   Aynı zamanda misafirperverliği ve sıcaklığı ile bilinen Sri Lanka pek çok din, kültür, dil ve vahşi yaşam türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Ülke Biritanya'dan bağımsızlığını 1948de almış olsa da ticaret ve eğitim alanında yaygın olarak İngilizce konuşulmakta nacak resmi dilleri Singala ve Tamil dilleridir.

Bir ada ülke olan Sri Lanka, 1972ye kadar Seylan olarak bilinmekteydi.   2550 yıldan fazla yazılı tarihi ile dünyanın en eski medeniyetlerinden birisinin ülkesi olma niteliğindedir.   Ondokuzuncu yüzyıldan bu yana, çay, kahve, şeker, kauçuk ve tarçın ihraç eden bir tarım ekonomisidir.

Sekiz UNESCO Dünya Mirası bölgesi, 15 ulusal park ve sayısız şelale, çay bahçeleri, tropikal ormanlar ve dağlar barındıran bu güzel adada canınızın sıkılması imkansızdır.   Eğer hayvan ve bitki çeşitliliğinden olursa sıkılırsanız, uğraşabileceğiniz pek çok aktif spor faaliyeti de bulunmaktadır.   Voleybol Sri Lanka'nın ulusal sporudur ancak, Sri Lanka kriket takımının son yıllarda hatırı sayılır başarılar elde etmesiyle de, kriket daha fazla sevilmektedir.    Çok sayıda sahili ve durgun suları sayesinde, su sporları da çok popülerdir.