Haere Mai – Güney Pasifik'in bu zümrüt yeşiline, yeni Zelanda'ya hoş geldiniz. Toplam kara alanı yaklaşık olarak ABD Colorado eyaletine denk gelen bu yemyeşil takım adaların arasında en önemlileri Kuzey ve Güney Adalarıdır.   Yeni Zelanda'nın harikulade buzulları, büyüleyici fiyortları ve yeşillere bürünmüş dağları; geniş düzlüklere, tarlalara, alt-tropikal ormanlara yanar dağ paltolarına ve 15 bin kilometreden uzun sahil şeridine yol vermektedir.

Muhteşem üzüm bağları, büyüleyici manzarası, ikna edici maceracı ruhu, canlı küçük ölçekli ve yerel sanayileri bu küçük ülkeyi "evim" diyebileceğiniz harika bir yer yapmaktadır.  Yeni Zelanda aynı zamanda, kendisini '2013 iş Yapma' raporunda üçüncü sıraya yerleştiren (Singapur ve Hong Kong'u takiben) Dünya Bankasına göre de  iş yapmak için harika bir yerdir.

4,4 milyonluk nüfusu ile yeni Zelanda hem kalabalık olmayan hem de kültürel olarak dopdolu bir yerdir.  Yeni Zelanda'nın tangata whenuası yani yerli halkı olan Maoriler nüfusun %15ini oluşturmaktadır.  Bugün Maori tarihi, dili ve geleneği bu ulusun kimliğinin merkezinde bulunmaktadır. 

Yeni Zelanda, pılını pırtını toplayıp uzak diyarlarda yeni ir hayat kurmak isteyen insanlar için hep popüler bir yer olmuştur.

Dünyanın en dibinde konumlanmış olabilir ancak bu her yıl binlerce insanı buraya taşınmaktan alıkoymamaktadır.

Peki Yeni Zelanda'yı bu kadar popüler bir nokta yapan şeyler nedir?

Başlangıç için, kültürü İngiltere'ninkine oldukça benzerdir, bu çok şaşırtıcı da değildir çünkü Yeni Zelanda'da 19. yüzyılda İngiliz kolonisi kurulmuştu.  

Buraya yeni bir yaşam kurmak diğer yerlerde olduğu kadar zor değildir, özellikle de buraya geldiğinizde aşmanız gereken bir dil engeli yoktur.   Yeni gelenlerin tek yapması gereken, derin bir nefes almak, dünyaca ünlü şaraplarından bir yudum içmek ve ülkenin uzman olduğu rahat yaşam tarzına alışmaya çalışmak.

Tabi ki Yeni Zelanda temiz, yeşil açık hava yaşantısı ile de ünlüdür, ve onlara hak vermemek de imkansız.  Manzarası nefes kesici, şehirleri kalabalık değil ve miller boyunca uzanan kumsallarına inanmanız için görmeniz gerek.  

Anlaşılır biçimde Kiwiler boş vakitlerinin büyük bir kısmını açık havada keşfederek, spor yaparak, piknik yaparak ve ülkenin güzelliklerinin tadını çıkararak geçirmekte. 

Nerede yaşayacağınıza karar vermek sizin için önemli ve aradığınız şeyin ne olduğuna bağlı.  Bir çiftlikte kırsal yaşam istiyorsanız da, daha çok bir şehir insanı olsanız da, burada mutlaka kendinize uygun bir yer bulabilirsiniz.  Auckland, Wellington, Hamilton, Christchurch ve Dunedin yabancılar için en popüler noktalardır ancak sizi hoş karşılayacak pek çok diğer noktada tabi ki mevcuttur.